Tylko w tym roku w Polsce pojawi się około 3.700 tys. ton odpadów opakowaniowych. Sprasowane i zbelowane, zapakowane na ciężarówki o ładowności 20 ton stworzyłyby linię o długości około 3.500 kilometrów. Poza odpadami opakowaniowymi istnieją jeszcze m.in. odpady komunalne, niebezpieczne, odpady z budów i remontów.
W niedzielę, 11 maja, obchodzimy Dzień bez Śmiecenia - organizowany w Polsce po raz drugi. Pomysł obchodów tego dnia narodził się wśród młodzieży reprezentującej kilkanaście krajów Europy na międzynarodowym spotkaniu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Propozycja zgłoszona przez polskich reprezentantów koordynowana jest w Polsce przez Rekopol Organizacja Odzysku S.A.
Data nie jest przypadkowa - 11 maja 2001 roku polski parlament uchwalił pakiet ustaw wprowadzających w Polsce system recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych.
Na stronie akcji - www.dzienbezsmiecenia.pl - znajduje się internetowa kartka, która adresowana do różnych grup odbiorców w przystępny sposób wskazuje na istotę selektywnej zbiórki i sposoby jej prowadzenia oraz gra, w której zadaniem jest posegregować jak najwięcej odpadów w jak najszybszym czasie.
W Polsce selektywnie pozyskuje się jedynie około 4 kilogramów odpadów na mieszkańca, podczas gdy w Czechach 19, a w Niemczech 76 kilogramów na jedną osobę. Aby Polska zrealizowała obowiązek odzysku w 2008 roku, trzeba będzie zebrać około 47 kilogramów odpadów opakowaniowych na osobę, a aby mogła zrealizować obowiązek recyklingu szkła, każdy z nas powinien zebrać 12 kilogramów tego surowca, czyli około 40 średniej ilości słoików.