Strona głównaStyl życiaBioróżnorodność poprawia nasz dobrostan

Bioróżnorodność poprawia nasz dobrostan

Przestrzenie o różnorodnych cechach naturalnych wiążą się z większą poprawą naszego dobrostanu psychicznego w porównaniu z obszarami o mniejszej bioróżnorodności.
Bioróżnorodność poprawia nasz dobrostan [fot. Alain Audet from Pixabay]
Wykorzystano aplikację Urban Mind na smartfony do gromadzenia w czasie rzeczywistym raportów na temat dobrostanu psychicznego i różnorodności naturalnej od prawie 2 tysięcy uczestników.

Odkryto, że środowiska z większą liczbą elementów naturalnych, takich jak drzewa, ptaki, rośliny i cieki wodne, kojarzą się z lepszym samopoczuciem psychicznym niż tereny z mniejszą ich liczbą, a korzyści te mogą utrzymywać się do ośmiu godzin.

Ponadto obliczono, że prawie jedną czwartą pozytywnego wpływu przyrody na zdrowie psychiczne można wytłumaczyć różnorodnością występujących cech. Wspieranie bogactwa przyrody i gatunków jest więc korzystne zarówno dla środowiska, jak i zdrowia psychicznego społeczeństwa.

- Nasze wyniki podkreślają, że chroniąc i promując naturalną różnorodność, możemy zmaksymalizować korzyści płynące z natury dla dobrostanu psychicznego. W praktyce oznacza to odejście od intensywnie wyselekcjonowanych monokulturowych skupisk i parków skoszonej trawy, które zazwyczaj kojarzą się z niską różnorodnością biologiczną, ku przestrzeniom odzwierciedlającym naturalne ekosystemy - mówi Ryan Hammoud King's College London.

Każdy uczestnik został poproszony o wypełnienie trzech ocen dziennie przez okres 14 dni, wprowadzając informacje o swoim otoczeniu i odpowiadając na serię pytań dotyczących jego zdrowia psychicznego.Różnorodność naturalną zdefiniowano na podstawie liczby czterech elementów naturalnych - drzew, roślin, ptaków i wody - występujących w otaczającym środowisku badanej osoby.

- W kontekście zmian klimatycznych jesteśmy świadkami szybkiego spadku różnorodności biologicznej w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Nasze wyniki sugerują, że różnorodność ta ma kluczowe znaczenie nie tylko dla dobrego funkcjonowania naszego środowiska naturalnego, ale także dla dobrostanu psychicznego ludzi, którzy będą żyć w tym środowisku. Nadszedł czas, aby uznać, że różnorodność biologiczna niesie ze sobą dodatkowe korzyści dla zdrowia planety i zdrowia ludzkiego, dlatego należy ją uznać za kluczową „infrastrukturę" w naszych miastach - wyjaśnia prof. Andrea Mechelli, współautor badań.

Na podstawie: Biodiversity is key to the mental health benefits of nature, new study finds

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy
Blog