Podczas posiedzenia, które odbyło się 26 maja, Rada Ministrów przyjęła ustawę ułatwiającą obywatelom i przedsiębiorcom elektroniczny kontakt z administracją państwową. Dokumenty elektroniczne będą miały odtąd taką samą moc, jak papierowe i to bez potrzeby stosowania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Z ustawy usunięto bariery prawne i proceduralne w dostępie do usług oferowanych przez podmioty publiczne. Wprowadzono także zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego oraz ordynacji podatkowej, które umożliwią urzędom załatwianie spraw przy zastosowaniu dokumentów elektronicznych, gdzie dotąd wykorzystywano wyłącznie ich papierową postać. Elektronicznie będziemy mogli odtąd otrzymać m.in. pozwolenie na budowę, decyzję o podziale nieruchomości czy też o przyznaniu koncesji na alkohol.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym dotyczącym uproszczenia metod komunikacji z administracją proponuje się nową metodę uwierzytelniania klientów administracji, tzw. Zaufany Profil. Będzie to darmowe narzędzie udostępnione przez ePUAP, które umożliwi składanie pism do administracji bez konieczności stosowania dodatkowych podpisów elektronicznych.
Projekt rozszerza także krąg podmiotów zobowiązanych do stosowania przepisów nowej ustawy m.in. o jednostki badawczo - rozwojowe, uczelnie publiczne i sądy administracyjne.
www.kprm.gov.pl