Niektórzy lubią się bać. Ale Halloween podobno jest dla wszystkich, bo oswaja ze strachem, a nawet nieco kpi sobie z niego przeobrażając „potworności" w dobrą zabawę. W Polsce zwyczaj przyjął się nad wyraz dobrze i od kilku lat obchodzą go ludzie rożnym wieku.
![Halloween - dzień strachów, kontrowersji i dobrej zabawy [© yellowj - Fotolia.com] Halloween - dzień strachów, kontrowersji i dobrej zabawy [© yellowj - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Halloween-dzien-strachow-kontrowersji-i-dobrej-zabawy_img52721d50b5e2c.jpg)
Daleko nam jeszcze do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Irlandii, czy Wielkiej Brytanii, gdzie
Halloween ma długie tradycje, ale od kilkunastu lat daje się zaobserwować wzrost zainteresowania tym zwyczajem.
Rodowód Halloween sięga dawnych świąt różnych kultur, których cechą wspólną było przekonanie o zatarciu się w tym czasie granic pomiędzy światem żywych i zmarłych. Trudno powiedzieć, czy dziś ta wiara ma jakiekolwiek znaczenie dla osób obchodzących wspomnianą tradycję, bo w znacznej mierze została skomercjalizowana i stanowi głownie element rozrywkowy - nieco „straszny" w tematyce, ale w istocie figlarny i wesoły.
Makabreska jest podstawowym aspektem obchodów zwyczaju, więc duchy,
wampiry, wiedźmy, czarnoksiężników, bestie, etc. to ulubione kostiumy ludzi celebrujących Halloween.
Ofert sposobu spędzenia 31 października jest wiele. Przykładowo, kina przygotowują specjalne seanse z horrorami i thrillerami. Wiele lokali gastronomicznych proponuje specjalne halloweenowe menu (z obowiązkowymi
potrawami z dyni) i zmienia wystrój na mroczniejszy. Poza tym organizowane są bale przebierańców i prywatne imprezy, na których kostiumy różnorakich straszydeł są apsektem obowiązkowym. O popularności Halloween może też świadczyć fakt, że coraz częściej bywa obchodzone w szkołach, a nawet przedszkolach.
Krytycznie do zwyczaju odnoszą się przedstawiciele kościołów chrześcijańskich przypominając, że sięga on do pogańskich obchodów święta duchów oraz celtyckiego boga śmierci. Jego praktyka zatem jest niezgodna z nauką chrześcijańską. Co roku organizowane są akcje, podczas których można publicznie zadeklarować "nieobchodzenie" Halloween.