44 procent Polaków, aktywnych zawodowo mieszkańców średnich i dużych miast, przyznaje, że często zastanawia się w jaki sposób będzie spędzać czas na emeryturze. Kobiety częściej niż mężczyźni planują sposób spędzania czasu po przejściu na emeryturę. Firma BCMM - badania marketingowe zapytała aktywnych zawodowo Polaków w wieku 45-65, mieszkających w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, o to, jak planują spędzanie wolnego czasu na emeryturze.
![Jak Polacy chcą spędzać czas na emeryturze [© detailblick-foto - Fotolia.com] Jak Polacy chcą spędzać czas na emeryturze [© detailblick-foto - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Jak-Polacy-chca-spedzac-czas-na-emeryturze_img58ebee1fbcf6d.jpg)
Najczęściej wybieranymi aktywnościami na emeryturze są
podróże (39%) oraz rozwijanie hobby (37%). Tu respondenci, bez względu na płeć, są zgodni. Większe różnice w wyborach kobiet i mężczyzn widać w przypadku pozostałych aktywności.
Zdecydowanie więcej badanych kobiet, bo aż 34% rozważa kontynuowanie pracy zawodowej, w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 21%. Mężczyźni częściej rozważają odpoczynek w domu (32%). Na opiekę nad
wnukami oraz pomoc dzieciom wskazuje 25% badanych kobiet. Wśród mężczyzn taka opcję rozważa 16,5% respondentów.
Największą rozbieżność widać w planowaniu dalszej nauki. W zajęciach w ramach „
Uniwersytetu III wieku” udział wzięłoby 25% spośród badanych kobiet, ale jedynie 5,5% mężczyzn.
Z raportu dowiemy się również, czy respondenci zabezpieczyli się już finansowo na czas zakończonej aktywności zawodowej. Brak finansowego zabezpieczenia emerytury częściej podkreślają kobiety (aż 40%) oraz osoby w wieku 45-54 lat (40%). Spośród wszystkich ankietowanych, jedynie 7% deklaruje, że czuje się w pełni zabezpieczona na przyszłość.