Panie, które spotkały się z dyskryminacją ze względu na płeć, częściej doświadczały osłabienia dobrostanu w miarę upływu czasu.
Na King's College ustalono, że doświadczanie dyskryminacji przekłada się na osłabienie jakości życia wraz z czasem.
Wcześniej odkryto, że ludzie zmagający się z zachowaniami dyskryminacyjnymi ze względu na płeć, częściej deklarowali gorsze samopoczucie psychiczne. Skupiano się jednak głównie na młodszych osobach.
Przeanalizowano dane ponad trzech tysięcy kobiet w wieku powyżej 50 lat. Panie informowały, jak często spotykały się z różnymi sytuacjami dyskryminacyjnymi - takimi jak molestowanie lub traktowanie z mniejszym szacunkiem - oraz czy dyskryminacja dotyczyła płci lub innej cechy, np. rasy lub wieku. Co kilka lat równocześnie oceniano poziom dobrostanu uczestniczek.
9,2 procent kobiet zgłosiło doświadczanie dyskryminacji ze względu na płeć, najczęściej w sytuacjach, gdy traktowano je z mniejszym szacunkiem lub uprzejmością.Ogólnie rzecz biorąc, panie, które dostrzegały taką formę nierównego traktowania, zgłaszały również więcej
objawów depresyjnych, nasiloną samotność oraz niższą
jakoÄšÂĂ Ěźycia i zadowolenie z życia. Wyniki te potwierdziły się po uwzględnieniu innych czynników związanych z
dobrostanem, takich jak wiek, zamożność i aktywność fizyczna.
- Odkryliśmy, że kobiety w średnim i starszym wieku, które doświadczały seksizmu, były bardziej narażone na depresję i samotność niż panie, które nie spotkały się z taką
dyskryminacjĂÂ
. Co więcej, panie z tej pierwszej grupy deklarowały również niski poziom zadowolenia z życia i gorszą jakość życia. Takie efekty nierównego traktowania były obserwowalne w sześć lat po przykrych doświadczeniach - wyjaśniają uczeni.
Na podstawie: Perceived gender discrimination linked to decline in wellbeing for older women