Akty życzliwości i pomaganie innym jest dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia, przy czym nie każde dobroduszne zachowanie jest jednakowo korzystne - zależy to od wielu czynników, w tym rodzaju życzliwości, definicji dobrego samopoczucia oraz wieku, czy płci.
- Zachowania prospołeczne -
altruizm, współpraca,
zaufanie i współczucie - są niezbywalnymi elementami harmonijnego i dobrze funkcjonującego społeczeństwa. To część ogólnoludzkiej kultury, a nasza analiza wskazuje, że przyczynia się to również do zdrowia psychicznego i fizycznego - mówi Bryant P.H. Hui z Uniwersytetu w Hongkongu.
Już wcześniejsze badania sugerowały, że ludzie, którzy chętniej angażują się w prospołeczne zachowania, są szczęśliwsi i mają lepsze zdrowie psychiczne oraz fizyczne niż ci, którzy nie poświęcają tyle czasu i energii na pomaganiu innym.
Aby lepiej zrozumieć tę zależność, przeanalizowano ponad dwieście badań dotyczących wpływu określonych zachowań na dobrostan. Ogólnie rzecz biorąc, odkryto, że istnieje pewien związek między zrobieniem czegoś dobrego i zwiększeniem poczucia
szczęścia.
Zagłębiając się w wyniki, ustalono, że przypadkowe akty życzliwości, takie jak pomoc starszemu sąsiadowi w noszeniu zakupów, były silniej powiązane z ogólnym samopoczuciem niż formalne zachowania prospołeczne, takie jak zaplanowany wolontariat. Być może dzieje się tak dlatego, że spontaniczna pomoc jest bardziej swobodna i może łatwiej prowadzić do nawiązywania kontaktów społecznych. Co więcej, takie zachowania są też bardziej zróżnicowane i istnieje niższe prawdopodobieństwo, że staną się monotonne.
Skutki prospołecznych zachowań były odmienne u różnych ludzi, młodsi zgłaszali wyższy poziom ogólnego
dobrostanu i funkcjonowania psychicznego, podczas gdy starsi deklarowali wyższy poziom zdrowia fizycznego. Co więcej, w przypadku kobiet odnotowano silniejsze relacje między prospołecznością i dobrostanem w porównaniu z mężczyznami - być może dlatego, że po prostu od kobiet oczekuje się zwykle większej troski o innych, a tym samym mają silniejsze poczucie szczęścia, kiedy zachowują się zgodnie z normami społecznymi.
Na podstawie: When Doing Good Boosts Health, Well-Being