Jeśli zaczniesz oglądać film od środka, nie znając jego wcześniejszej fabuły, prawdopodobnie będziesz w stanie lepiej wywnioskować, co wydarzyło się wcześniej, niż przewidzieć, co wydarzy się dalej.
Wcześniejsze testy pokazały, że ludzie są zazwyczaj równie dobrzy w zgadywaniu nieznanej
przeszłości i przyszłości. Jednak opierało się to na bardzo prostych sekwencjach liczb, obrazów lub kształtów, a nie na bardziej realistycznych scenariuszach.
- Wydarzenia w prawdziwym życiu mają złożone powiązania związane z czasem, więc chcieliśmy zbadać, w jaki sposób ludzie wyciągają wnioski w sytuacjach, które bardziej przypominają codzienne życie - mówi psycholog Jeremy Manning z Contextual Dynamics Lab w Dartmouth. - Doświadczenia z prawdziwego życia, w przeciwieństwie do abstrakcyjnych sekwencji, często obejmują innych ludzi - dodaje.
W ramach badania uczestnicy oglądali serię scen z dwóch seriali telewizyjnych: Why Women Kill na CBS i The Chair na Netflix. Poproszono ich, aby albo zgadli, co wydarzyło się przed każdą sceną, albo co wydarzy się później. Uczestnicy byli konsekwentnie lepsi w zgadywaniu, co wydarzyło się przed właśnie obejrzaną sceną, niż w zgadywaniu, co wydarzy się później.
Badacze odkryli, że wnioski uczestników były w dużym stopniu uwarunkowane odniesieniami do konkretnych przeszłych i przyszłych wydarzeń w rozmowach postaci. Podobnie jak ludzie w prawdziwym życiu, bohaterowie obu seriali często rozmawiali o swoich przeszłych doświadczeniach i przyszłych
planach. Ponieważ postacie miały tendencję do mówienia więcej o swojej przeszłości, uczestnicy mieli więcej wskazówek, na podstawie których mogli wyciągać wnioski na temat przeszłych, a nie przyszłych wydarzeń.
Aby ustalić, czy ten schemat mówienia więcej o przeszłości dotyczy też innych sytuacji, przeanalizowano miliony dialogów w powieściach, filmach, programach telewizyjnych i innych. Jak odkryto, zarówno serialowe, jak i prawdziwe osoby zwykle więcej mówią o swojej przeszłości niż o planach na przyszłość. Jeśli chodzi o bohaterów, to pewnie właśnie tak kreują ich scenarzyści, by byli bardziej realistyczni.
- Nasze wyniki pokazują, że średnio ludzie rozmawiają półtora raza więcej o przeszłości niż o przyszłości - wyjaśnia Manning. - I wydaje się, że jest to ogólny trend w ludzkich rozmowach - dodaje.
Na podstawie: People Infer the Past Better Than the Future, Study Finds