Powiedzenie komuś zdenerwowanemu czegoś tak prostego, jak „Rozumiem, dlaczego tak czujesz", może istotnie pomóc jemu/jej poczuć się lepiej.
W badaniu uczestnicy opisali naukowcom incydent z życia, który ich rozgniewał. Kiedy badacze nie okazali wsparcia ani zrozumienia dla gniewu opisywanego przez uczestników, u badanych odnotowywano spadek pozytywnych emocji. Kiedy jednak uczeni potwierdzali emocje osób poddanych testom, ludzie ci wykazywali pozytywne nastawienie.
Podobnie, uczestnicy badania deklarowali osłabienie ogólnego
nastroju, gdy przypominali sobie zdarzenie wywołujące złość, a tylko u tych, u których „potwierdzono" te emocje z zewnątrz, przywrócony został nastrój początkowy.
Nie doceniliśmy siły pozytywnych emocji. Spędzamy dużo czasu na myśleniu o tym, jak zaradzić
negatywnym emocjom, ale nie poświęcamy specjalnej uwagi na myślenie o pomaganiu ludziom w wykorzystaniu i pielęgnowaniu pozytywnych emocji - mówią pracownicy Ohio State University.
Istotne jest, aby pomagać ludziom z ich depresją i lękiem, ale ważne również, by pomóc im wykorzystać ciekawość, miłość, elastyczność i optymizm. Ludzie mogą czuć się smutni i przytłoczeni, a także pełni nadziei i zainteresowania, w tych samych ogólnych ramach czasowych.
Podczas eksperymentu uczestników poproszono, aby przez pięć minut myśleli i pisali o czasie, w którym odczuwali silny gniew, a następnie ustnie opisali te doświadczenia badaczowi. Opierając się na losowych zdaniach, eksperymentator potwierdził lub odrzucił ich
gniewne uczucia.
Jak się okazało, wszyscy uczestnicy odczuwali osłabienie pozytywnych emocji, gdy myśleli i pisali o złości. Kiedy jednak zaczęli przedstawiać daną sytuację, potwierdzenie tych nieprzyjemnych odczuć wpłynęło na poprawę nastroju i uspokojenie. - Kiedy przetwarzasz negatywne emocje, włącza się ich zły wpływ. Ale jeśli ktoś potwierdza to, co odczuwasz, działa to jako bufor dla nieprzyjemnych emocji - wskazują uczeni. W efekcie zaś wzmocnieniu ulegają te pozytywne uczucia.
Na podstawie: The power of validation in helping people stay positive
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »