Zdolność do zapamiętywania jest zależna od naszych emocji.
![Na pamięć wpływ mają emocje [© effe64 - Fotolia.com] Na pamięć wpływ mają emocje [© effe64 - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Na-pamiec-wplyw-maja-emocje_img586ad67582842.jpg)
Emocje nie pozostają bez wpływu na
zapamiĂÂtywanie. Emocjonalne doświadczenia mogą wywoływać określone stany mózgu, które z kolei mogą utrzymywać się przez dłuższy okres czasu (także po zakończeniu wydarzeń, które je wywołały). Efektem tego bywa zmiana sposobu, w jaki przechowywane są
wspomnienia.
Amerykańscy i szwajcarscy badacze informują, że sposób, w jaki zapamiętuje się wydarzenia, zależy nie tylko od warunków zewnętrznych, w jakich się w nich uczestniczy, ale także przez naszych stanów wewnętrznych. Te ostatnie zaś mogą utrzymywać się przez jakiś czas i wpływać na przyszłe doświadczenia.
Kiedy uczestnikom badań pokazano zdjęcia o silnym
wpÄšÂywie emocjonalnym, inaczej zapamiętywali kolejną serię fotografii dotyczącą życia codziennego. Okazało się, że druga część pokazu była lepiej zapamiętana. Wydaje się, że pewne przeciążenie emocjonalne sprawia, że łatwiej „przylegają" w pamięci obrazy beznamiętne, uważają autorzy. Taką ocenę potwierdzają też skany aktywności mózgowej wykonywane za pomocą rezonansu magnetycznego. Opisywany efekt utrzymywał się i po krótszej, i po dłuższej przerwie pomiędzy sesjami oglądania zdjęć.
Wyniki jasno wskazują, że nasza wiedza jest pod silnym wpływem wcześniejszych doświadczeń, a w szczególności, że stany emocjonalne mózgu może utrzymywać się przez dłuższy czas, wyjaśniają uczeni.
Wyniki badań oopublikowano w czasopiśmie Nature Neuroscience.