Jak wynika z najnowszego sondażu Eurobarometr Polacy wciąż należą do największych w Unii euroentuzjastów. Są zadowoleni z obecnego życia, ale w przyszłość patrzą z nieco mniejszym optymizmem.
Dwie trzecie Polaków (65%) uważa, że członkostwo w UE jest „czymś dobrym”, a 73% ankietowanych jest zdania, że nasz kraj na nim skorzystał. 61% badanych deklaruje, że dzięki obecności w UE czują się bardziej stabilni gospodarczo. Wszystkie te wyniki znacznie przewyższają średnią unijną, która wynosi odpowiednio 53, 56 i 45%.
Unii Europejskiej ufa obecnie 55% badanych Polaków. Ponad połowa ankietowanych (53%) uważa, że sprawy w UE idą w dobrym kierunku, 41% dobrze ocenia rozwój sytuacji w kraju, a przeciwnego zdania jest 37% ankietowanych.
Sondaż wykazał również, że Polacy nadal – juz od wielu lat - należą do największych zwolenników dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej. Za przyjmowaniem nowych państw do wspólnoty opowiada się 69% badanych. Wyższy wskaźnik poparcia odnotowano jedynie na Słowenii (70%).
Poziom poparcia Polaków dla Europejskiej Unii Monetarnej jest nieco mniejszy, niż miało to miejsce pół roku temu - spadł z 49 do 44%. Polacy opowiadają się za podejmowaniem na szczeblu unijnym decyzji w wielu istotnych obszarach, m.in. zwalczanie terroryzmu (85%) i przestępczości (66%), badania i rozwój (76%), ale w większości są za pozostawieniem w rękach rządu krajowego kwestii dotyczących szkolnictwa, podatków, rent i emerytur oraz opieki zdrowotnej.
76% badanych Polaków deklaruje zadowolenie z życia, zaś przeszło połowa – 60% – pozytywnie ocenia finanse domowe i własną sytuację zawodową (56%). Spadła jednak liczba tych respondentów, którzy spodziewają się poprawy sytuacji życiowej w ciągu najbliższego roku (26% w stosunku do 35% wiosną 2008) i rośnie liczba pesymistów (z 16% wiosną 2008 do 19% obecnie). Nieznacznie wzrósł także odsetek respondentów, którzy spodziewają się, że w ciągu najbliższego roku pogorszy się ich sytuacja materialna – z 16 do 19%.
Komisja Europejska