Wiek sam nie jest głównym czynnikiem podejmowania nietrafnych decyzji. Amerykańscy naukowcy przekonują, że dojrzali i starsi ludzie są w tej dziedzinie równie skuteczni jak osoby młodsze.

Często można usłyszeć, że zdolności myślowe zaczynają ulegać osłabieniu po osiągnięciu czterdziestu kilku lat. Okazuje się jednak, że wyniki projektu The Healthy Brain, Healthy Decisions' mogą zmienić te zapatrywania.
Głównym celem badania było określenie czynników, które mogą zmniejszyć lub zwiększyć ryzyko podejmowania niecelnych decyzji przez osoby w wieku 50 - 79 lat.
Wsparciem dla analiz były wcześniejsze ustalenia dotyczące związku
demencji z trudnościami w podejmowaniu adekwatnych decyzji.
W badaniu wzięły udział 72 zdrowe osoby w wieku powyżej 50, 60 lub 70 lat. Wszyscy zostali poproszeni o wykonanie zadania wymagającego wyboru określonego, logicznie spójnego rozstrzygnięcia.
Każdy proces podejmowania decyzji był w porównywany z innymi czynnikami. To pozwoliło na określenie charakteru strategii uczenia się, poziomu
IQ oraz stylu podejmowania decyzji.
Wyniki wykazały, że gdy
zdolność podejmowania decyzji porównano w grupach różnolatków, wiek badanych nie robił różnicy. Oznacza to, że ilość lat sama w sobie nie stanowi kluczowego czynnika dla opisywanego zagadnienia.
Uczeni wykazali m. in., że:
- zdrowo starzący się dorośli nie wykazywali spadku zdolności podejmowania decyzji.
- strategie uczenia się mogą w istocie polepszać się wraz z wiekiem; osoby po siedemdziesiątce odznaczały się co najmniej tak samo efektywną taktyką uczenia się wykonywania zadań jak uczestnicy z młodszej grupy wiekowej (50-59 lat).