Bez względu na wiek nasze samopoczucie zależy w dużej mierze od ilości i jakości światła. W przypadku seniorów wpływ oświetlenia domowego ma jeszcze większe znaczenie. Dlaczego?
W trosce o dobre samopoczucie –
Światło wpływa na nasz zegar biologiczny, umiejętność koncentracji czy łatwość zasypiania. Niestety wraz z wiekiem nasze źrenice zmniejszają się, soczewki oczu mętnieją, stają się mniej elastyczne i bardziej żółte, co sprawia, że mniej światła dochodzi do siatkówki, szczególnie z zakresu widma niebieskiego, a światło w tym kolorze jest odpowiedzialne m.in. za pobudzenie umysłu i koncentrację – wyjaśnia Paweł Morawski, dr nauk fizycznych.
Dlatego dla większego komfortu i lepszej wydajności każda osoba po 50 roku życia potrzebuje więcej światła w porównaniu z osobami młodszymi. W wieku 65 lat do naszego oka dociera 2,5 razy mniej światła, niż w wieku 20 lat, a w przypadku starszych seniorów (75+) tego światła jest nawet 10 razy mniej.
W konsekwencji zmniejsza się
ostrość widzenia, zdolność rozróżniania kolorów i czułość na kontrast. Zwiększa się z kolei czas na adaptację wzroku przy przejściu z miejsc o różnej intensywności oświetlenia oraz wrażliwość na światło odbite (na olśnienie).
To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy są przekonani, że ich spadek formy jest nieunikniony i nieodwracalny, bo związany z zaawansowanym wiekiem. Nie zawsze tak musi być, czasami wystarczy… włączyć więcej źródeł światła (albo wybrać te o mocniejszym strumieniu świetlnym, np. 806 lumenów - to wartość, która jest odpowiednikiem dawnej żarówki 60W).
Jak dobrać parametry?Jeśli sztuczne oświetlenie wywołuje uczucie zmęczenia to znak, że nie jest odpowiednio
dobrane pod względem jego ilości i jakości. Na przykład: źle dobrane sztuczne oświetlenie może działać w ciągu dnia usypiająco i spowalniająco, a wieczorem, jak na złość, pobudzająco - hamując syntezę melatoniny i wzmagając bezsenność, z którą i tak boryka się znaczny odsetek starszych osób.
Tymczasem właściwa regulacja natężenia i temperatury barwowej światła może wspierać nasz naturalny cykl dobowy. Jakiego światła potrzebują seniorzy?
– Najlepiej takiego, które zmienia się wraz z porą dnia i jest dostosowane do ich aktywności. Zasada jest prosta: chłodne barwy i duże natężenie światła działają pobudzająco, ciepłe barwy o niskim natężeniu - wyciszająco, relaksująco – podpowiada dr Morawski.
Kiedy do okulisty?Dobrej jakości oświetlenie, dobrane do naszego wieku i stylu życia, ma ogromne znaczenie, szczególnie w warunkach deficytu naturalnego światła, czyli w naszym klimacie przez niemal pół roku… W trosce o oczy powinniśmy pamiętać też o regularnych wizytach u specjalisty.
– Po 40. roku życia konieczne są kontrole raz w roku, o ile lekarz prowadzący nie zaleci częstszych wizyt – mówi dr Piotr Woźniak, okulista z Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Instytutu Oka w Warszawie.
Podstawowe badanie kontrolne powinno obejmować: sprawdzenie ostrości wzroku, badanie tzw. przedniego odcinka oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i badanie dna oka.
Philips Lighting