Jeśli pupil waży więcej niż powinien, z dużym pradopodobieństwem wynika to z tego, że właściciel, stosując u siebie nieodpowiednią dietę, podaje nadmiar smakołyków także swojemu czworonogowi.
Z duńskich badań wynika, że prawdopodobieństwo nadwagi u psa rośnie dwukrotnie, jeśli jego właściciel zmaga się z
nadmiarem kilogramów.
Uczeni z Uniwersytetu w Kopenhadze przeanalizowali stan zdrowia kilkuset ludzi posiadających psy oraz ich pupili. Jak się okazało, osoby otyłe i z nadwagą częściej opiekowały się psami, które także ważyły więcej niż powinny.
Weterynarze zauważają, że wyższa waga zwierząt domowych to dość powszechny problem w Europie i Stanach Zjednoczonych. Istotne jest tu fakt, że, podobnie jak ludzie, zwierzaki cierpią z tego powodu - zmniejsza się jakość ich codziennego życia (trudniej im funkcjonować), a także w większym stopniu grożą im choroby i
przedwczesna ĹmierÄ. Nadwaga szczególnie niszczy stawy i sprawia, że zwierzęta umierają ponad rok wcześniej niż wynosi przeciętny wiek śmierci dla ich rasy.
Odnotowano również, że - ogólnie rzecz biorąc - suczki częściej mają nadwagę niż
psy. Co więcej, wykastrowane samce częściej cechują się nadmiarem kilogramów niż te, które nie przeszły takiego zabiegu. W przypadku suczek z kolei nie odnotowano takiej zależności.
Główny problem z odżywianiem psów polegał na ich przekarmianiu, w tym nie tylko podawaniu zbyt dużych porcji w ramach posiłków, ale głównie dotyczył zbyt częstego wręczania psiakom przekąsek.
Jak mówią uczeni, standardowa sytuacja, w której nagradza się
psa za wykonanie jakiejś komendy, coraz częściej zmienia się w podawanie pupilowi przysmaków bez żadnej konkretnej przyczyny. Podobnie, jak nierzadko dietetycznie „folgujemy" sobie, tak też sprawiamy przyjemność przekąskami naszym czworonogom. Konsekwencje tego często jednak są widoczne w postaci nadmiernej masy ciała.
Autorzy dostrzegają, że nawyki ludzi rzutują na zwierzęta domowe, więc nadwadze właścicieli częściej może towarzyszyć nadwaga psów.
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »