Szacuje się, że nastąpi gwałtowny wzrost śmiertelności związanej z temperaturą i zanieczyszczeniem, przy czym wpływ temperatury przekroczy oddziaływanie zanieczyszczenia na jedną piątą populacji świata.
Śmiertelność przypisywana zanieczyszczeniu powietrza i
ekstremalnym temperaturom jest poważnym problemem i oczekuje się, że wzrośnie w kolejnych latach.
W Instytucie Chemii Maxa Plancka odkryto, że według najbardziej prawdopodobnej prognozy, roczna śmiertelność związana z zanieczyszczeniem powietrza i ekstremalnymi temperaturami może osiągnąć 30 milionów do końca stulecia.
Badania, oparte na zaawansowanych symulacjach, wskazują na niepokojący trend: liczba zgonów związanych z zanieczyszczeniem ma wzrosnąć pięciokrotnie, a śmiertelność związana z temperaturą może wzrosnąć siedmiokrotnie, co stanowi poważniejsze zagrożenie dla zdrowia niż zanieczyszczenie powietrza dla co najmniej 20 proc. populacji świata.
- Od 2000 roku około 1,6 miliona ludzi umierało każdego roku z powodu ekstremalnych temperatur, zarówno w wyniku zimna, jak i gorąca. Pod koniec stulecia, w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu, liczba ta wzrośnie do 10,8 milionów, co stanowi mniej więcej siedmiokrotny wzrost. Jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, roczna liczba zgonów od 2000 roku wynosiła około 4,1 miliony. Pod koniec stulecia liczba ta wzrośnie do 19,5 milionów, co stanowi pięciokrotny wzrost - mówi dr Andrea Pozzer z Instytutu Chemii Maxa Plancka w Moguncji.
Badanie pokazuje znaczące różnice regionalne w przyszłych wskaźnikach śmiertelności. Przewiduje się, że Azja Południowa i Wschodnia odnotują największe wzrosty, spowodowane starzeniem się populacji, przy czym
zanieczyszczenie powietrza będzie odgrywać tam główną rolę. Z kolei w regionach o wysokich dochodach, takich jak Europa Zachodnia, Ameryka Północna, Australazja i Azja Pacyficzna, oczekuje się, że liczba zgonów związanych z ekstremalnymi temperaturami przewyższy liczbę zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza.
W niektórych krajach w tych regionach, jak Stany Zjednoczone, Anglia, Francja, Japonia i Nowa Zelandia, takie zjawisko już zachodzi.
Ta dysproporcja prawdopodobnie wzrośnie, a ekstremalne temperatury staną się poważniejszym zagrożeniem dla zdrowia niż zanieczyszczenie powietrza również w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (np. w Polsce i Rumunii) oraz częściach Ameryki Południowej (np. w Argentynie i Chile). Szacuje się, że do końca stulecia zagrożenia dla zdrowia związane z temperaturą przeważą nad niebezpieczeństwami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza dla jednej piątej populacji świata, co wskazuje pilną potrzebę podjęcia działań w celu złagodzenia rosnącego zagrożenia dla zdrowia publicznego.
- Zmiany klimatyczne to nie tylko problem środowiskowy; to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia publicznego - mówi Andrea Pozzer. - Te ustalenia podkreślają krytyczne znaczenie wdrożenia zdecydowanych środków łagodzących katastrofalne efekty już teraz, aby zapobiec przyszłej utracie życia - dodaje Jean Sciare, dyrektor Centrum Badań Klimatu i Atmosfery (CARE-C) Instytutu Cypryjskiego.
Na podstawie: Climate Change and Air Pollution Could Risk 30 Million Lives Annually by 2100