Strona głównaStyl życiaAkceptacja zmian to główny czynnik satysfakcji z życia seniorów

Akceptacja zmian to główny czynnik satysfakcji z życia seniorów

Osoby starsze, które muszą przenieść się do domu opieki i dostosowują się do tego oraz akceptują to, czego nie można zmienić, ciągle czerpią satysfakcję z życia.
Akceptacja zmian to główny czynnik satysfakcji z życia seniorów
Według uczonych z Deakin University w Australii, jeśli chodzi o satysfakcję w późniejszym życiu, umiejętność zaakceptowania tego, czego nie można zmienić, jest równie istotne, jak poczucie sprawowania kontroli.

Satysfakcjonujące starzenie się ma związek z zachowaniem poczucia kontroli w późniejszych latach. Kontrola z kolei składa się z dwóch elementów. Podstawowa jej forma odnosi się do zdolności do wprowadzania zmian w środowisku, które odpowiada indywidualnym pragnieniom lub potrzebom - dotyczy to seniorów żyjących niezależnie. Wtórna kontrola zaś to umiejętność dokonywania zmian poznawczych w sobie samym/samej w celu przystosowania się do nowego środowiska - przykładowo, gdy starsze osoby przenoszą się do placówki opiekuńczej. W efekcie ta ostatnia buforuje straty kontroli pierwotnej, pomagając zaakceptować to, czego nie daje się zmienić.

Oceniono różnice w poziomie zadowolenia z życia i poczucia kontroli między 101 osobami starszymi mieszkającymi w placówkach opiekuńczych i 101 osobami mieszkającymi niezależnie. Porównano też, na ile te dwa rodzaje kontroli mogą przewidzieć dobrostan w późniejszym życiu. Pod uwagę wzięto osiem kluczowych obszarów satysfakcji: poziom życia, stan zdrowia, osiągnięcia życiowe, relacje osobiste, bezpieczeństwo, więź ze społecznością, poziom troski o przyszłość oraz zaangażowanie w duchowość czy religijność.

Związek między podstawową formą kontroli i satysfakcją był zawsze większy w przypadku osób starszych mieszkających niezależnie w społeczności seniorów niż osób przebywających w domu opieki. Rola kontroli wtórnej w poziomie zadowolenia zaś była większa w grupie ludzi mieszkających w domu opieki. Okazuje się, że silne poczucia kontroli jest ważniejsze dla seniorów żyjących samodzielni, a akceptacja jest istotniejsza dla dobrego samopoczucia podopiecznych placówek opiekuńczych.

„Aby chronić dobrostan osób starszych, potrzebna jest adaptacja obejmująca zarówno poczucie kontroli, jak i aktywną akceptację tego, czego nie można zmienić. Poziom poczucia tych form kontroli może przewidywać satysfakcję w starszym wieku", wnioskują autorzy.

Na podstawie: Acceptance of what cannot be changed predicts satisfaction in later life

Tłum. i oprac. Joanna Papiernik
Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy
Blog