Można starzeć się dobrze, czyli zdrowo i radośnie. Oczywiście nie da się wyeliminować wszelkich zagrożeń i problemów zdrowotnych, ale dzięki odpowiedniemu stylowi życia można znacznie ograniczyć ich ryzyko. Oto siedem wskazówek, które pozwolą na starzenie się pełne energii, szczęśliwsze i wolne od chorób.
Doceniaj to, co masz
Prawdą jest, że im dłużej się żyje, tym więcej ma się przykrych doznań straty, ale jednocześnie takie doświadczenia sprawiają, że łatwiej jest doceniać to, co się ma. Przestajemy brać za pewnik obecność bliskich, dobre relacje w pracy, czy własne możliwości w różnych dziedzianch, ale bardziej szanujemy to, co nam dane i mocniej się tym cieszymy.
Bądź aktywny/a
Nie można zagwarantować sobie pełnej sprawności do samego końca życia, ale regularny
wysiłek fizyczny jest niezbędny, by móc liczyć na mobilność i niezależność w starszym wieku. Od dawna wiadomo, że fizyczne ograniczenia nie tylko bardzo utrudniają życie na co dzień, ale - co się z tym wiąże - znacznie osłabiają jakość życia i powodują objawy depresyjne. Mens sana in corpore sano - czyli zdrowy duch w zdrowym ciele, dobrej sprawności fizycznej towarzyszy dobre psychiczne samopoczucie.
Korzystaj z doświadczeń, by opanować negatywne emocje
Starzejącym się ludziom jest łatwiej to zrobić niż młodszym - mieli bowiem wiele okazji do doświadczenia, jak „rozbuchane" emocje przekładają się na nieracjonalne i nieodpowiedzialne zachowania. Poza tym osoby w starszym wieku nie doświadczają takich fluktuacji hormonalnych, jak ludzie młodzi (poza okresem menopauzalnym u kobiet), więc nie jest im tak trudno regulować doznawanych emocji. A warto to praktykować nie tylko dlatego, że
gniew, rozżalenie, czy frustracja obniżają jakość życia, ale i z tego powodu, że prowadzą do różnych chorób, mogą np. zwiększać ryzyko udaru.
Dbaj o kontakty z innymi
Głębokie
relacje z innymi ludźmi to podstawa dobrostanu psychicznego w każdym wieku, ale ludzie starsi szczególnie potrzebują troski i zainteresowania ze strony innych. Aby to sobie zapewnić, trzeba wypracować odpowiednie stosunki w rodzinie i przyjacielskie oraz sąsiedzkie znajomości. To zaś nie dzieje się z dnia na dzień, ale wymaga wieloletnich starań, by móc liczyć na towarzystwo, gdy jest się w starszym wieku.
Odżywiaj się zdrowo
Codzienny jadłopsis ma wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Po pierwsze, konieczna jest zbilansowana dieta, która pozwoli zachować odpowiednią masę ciała, a warto pamiętać, że wraz z wiekiem łatwiej nabrać dodatkowych kilogramów, które sprzyjają rozwojowi wielu chorób. Co więcej, odpowiednio dobrane posiłki przekładają się też na nasz nastrój.
Rób badania
Nie unikaj lekarzy - bierz skierowania na podstawowe badania co roku i specjalistyczne w takich okresach, jakie są zalecane. Wraz z upływem lat wzrasta prawdopodobieńtswo różnych chorób, w tym osłabienia wzroku i słuchu, nowotworów,
chorób serca, etc. Wczesne wykrycie problemu daje większe szanse na skuteczne leczenie.
Nie rezygnuj z wysiłku inteletualnego
Treningi fizyczne to nie wszystko, trzeba też powysilać się intelektualnie, by móc liczyc na zachowanie zdolności poznawczych na zadowalającym poziomie. Nie przesiaduj przed telewizorem, staraj się stawiac sobie wyzwania umysłowe. Możliwości jest tu wiele: czytaj, rozwijaj swoje
hobby, zacznij uczyć się jakiegoś języka obcego, zapisz się na zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, etc.