Wigilia i okres Bożego Narodzenia to czas, w którym spotykamy się z rodziną przy stole. Elegancki obrus, piękna zastawa stołowa, dwanaście tradycyjnych potraw i uśmiech na twarzach najbliższych - te niezwykłe chwile zasługują na specjalną oprawę.
Przygotowania do kolacji wigilijnej trzeba zaplanować z dbałością o każdy szczegół. Po pierwsze –
obrus. To podstawa pięknego stołu. Musi być w doskonałym stanie, idealnie wyprasowany i słusznej długości – tak, aby jego boki opadały na ok. 20 cm z każdej strony. Na stole wigilijnym najlepiej sprawdzą się neutralne kolory np. klasyczna biel lub odcień naturalnego lnu. Te barwy pięknie podkreślą elegancką zastawę stołową i dodadzą jej klasy. Do sztućców należy dobrać takie talerze, które nie przyćmią oprawy, a jedynie podkreślą elegancję stołu i potraw. Równie istotnym elementem będzie świąteczny stroik, który jest niezbędną, ale i równie piękną dekoracją. Ponieważ świąteczny stół jest i tak dość ozdobny, warto kierować się zasadą – im mniej, tym lepiej.
Serwetka z obrączką – praktyczna ozdobaZanim na
stole pojawią się pierwsze potrawy, po lewej stronie talerza lub też bezpośrednio na nim, należy położyć serwetkę. Może być położona na płasko, finezyjnie zwinięta lub też zrolowana i ozdobiona specjalną obrączką. Gdy tylko zasiądziemy, serwetkę kładziemy na kolanach, a jeśli jest dość duża, składamy ją na pół. Zgodnie z etykietą w trakcie posiłku nie powinno się odchodzić od stołu, lecz gdy jednak musimy, serwetkę połóżmy po lewej stronie nakrycia. Po skończonym posiłku należy nią otrzeć kąciki ust i odłożyć po prawej stronie talerza.

Etykieta układania sztućcówSztućce układamy po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej podane będą dania. Warto pamiętać, że bierzemy zawsze te, które znajdują się w kolejności od zewnątrz do środka (w kierunku talerza). Po prawej stronie znajdzie się zatem nóż do obiadów i deserów, łyżka do zupy i nóż stołowy. Zaś po lewej stronie talerza, należy ułożyć widelec obiadowo-deserowy oraz widelec do dania głównego. Podczas kolacji wigilijnej, oprócz podstawowych sztućców, na stole powinny pojawić się również specjalne sztućce do
ryby. Nóż charakteryzuje tępa krawędź. Jest on również bardziej spłaszczony od standardowego. Nie służy jednak do krojenia, a jedynie do filetowania, oddzielania skóry i ości od mięsa oraz kawałków od siebie.
Po lewej stronie zaś, nad talerzem, należy ustawić talerzyk i nóż do masła. Ten do masła charakteryzuje się tępą krawędzią i większą powierzchnią do smarowania od standardowego noża. Pieczywo łamiemy - nie wolno go kroić, gdyż zwyczaj ten wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej.
Łyżeczkę i widelczyk do deseru natomiast, kładziemy u góry talerza. Czerpak łyżeczki powinien być zwrócony w lewą stronę, a ząbki widelczyka w prawą. Jeśli chodzi o napoje - z uwagi na tradycję - na stole powinien znaleźć się jedynie kieliszek do wody lub soku.
Pamiętajmy - elegancko nakryty stół to taki, na którym panuje ład i porządek, dlatego zadbajmy, by sztućce leżały w równej od siebie odległości, oddalone ok. centymetra od krawędzi stołu.
Hefra