Uczeni potwierdzają słowa z Nowego Testamentu: „większa jest radość w dawaniu niż w braniu" (Dz 20, 35). Hojność pozwala prowadzić szcześliwsze życie niż egoizm, mówią badacze z Uniwersytetu w Zurichu.
![Jak znaleźć szczęście? Trzeba być hojnym [© NLshop - Fotolia.com] Jak znaleźć szczęście? Trzeba być hojnym [© NLshop - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Jak-znalezc-szczescie-Trzeba-byc-hojnym_img596bb7977c878.jpg)
Z nowych szwajcarskich badań wynika, że osoby, które
dbają o dobro innych, odznaczają się większą
życiową satysfakcją niż ci, którzy myślą głównie o sobie i swoich sprawach.
W ramach badań co tydzień przez cztery tygodnie dawano 50 uczestnikom po 25 franków szwacjarskich (około 95 PLN), przy czym połowa badanych miała je przeznaczyć na
potrzeby kogoś znajomego, a połowa wydać na siebie samych. Następnie wszycy musieli zdecydować, ile przeznaczą na kogoś znajomego, tyle że przy donacji o wartości 2 franków obdarowywany otrzymywał w istocie 5 CHF, a jeśli zdecydowano się przeznaczyć 15 CHF, dany człowiek w istocie miał zyskiwać 20 CHF.
Podczas podejmowania tej decyzji została zmierzona aktywność mózgu uczestników. Szczególnie sprawdzono działanie trzech obszarów: skrzyżowania skroniowo-ciemieniowego (odpowiada za zachowania prospołeczne i hojność), prążkowia brzusznego (ma zwiazek z poczuciem
szczęścia) oraz kory oczodołowej (ocenia zalety i wady w procesach decyzyjnych). Co więcej, samych uczestników zapytano o poziom poczucia szczęścia na początku i końcu badań.
Skany wykazały, że neurony w okolicy mózgu związane z hojnością, tj. w skrzyżowaniu skroniowo-ciemieniowym, aktywują neurony w prążkowiu brzusznym, który to region ma związek z poczuciem szczęścia. Ponadto uczestnicy, którzy byli bardziej hojni, deklarowali większe szczęście niż osoby zachowujące się w sposób egoistyczny.
O badaniach napisano w czasopiśmie Nature Communications.