Odkryliśmy, że optymizm zwiększał się przez cały okres wczesnej dorosłości, wydawał się stopniowo stabilizować, a następnie osłabiać w starszych latach. Nawet ludzie w dość złych okolicznościach, którym w życiu przytrafiły się trudne rzeczy, patrzą w przyszłość z optymizmem - wskazuje William Chopik z Michigan State University.
Wbrew temu, co się zwykle sądzi, odkryliśmy, że naprawdę trudne sprawy, takie jak śmierć i rozwód, w istocie nie zmieniły perspektywy człowieka na przyszłość. To pokazuje, że wielu ludzi raczej zgadza się z powiedzeniem "życie jest krótkie" i zdaje sobie sprawę, że powinni skupić się na rzeczach, które czynią ich szczęśliwymi i pomagają zachować równowagę emocjonalną - wyjaśnia William Chopik.
Wiek emerytalny to czas, w którym ludzie mogą przestać zajmować się obowiązkami zawodowymi i podróżować oraz rozwijać swoje hobby. Co jednak zaskakujące, tak naprawdę uczestnicy nie myśleli, że zmieni to perspektywę ich życia na lepsze - wskazuje Chopik.
Często sądzimy, że bardzo smutne lub tragiczne zdarzenia całkowicie zmieniają nas jako ludzi, ale tak się nie dzieje. Nie zmieniasz się zasadniczo w wyniku przykrych doświadczeń; ludzie, u których zdiagnozowano chorobę lub ci, którzy przechodzą jeden z licznych kryzysów, pozostają pozytywnie nastawieni co do przyszłości i do tego, co ich czeka - wskazuje Chopik.
Tagi: jakość życia, starzenie się, trauma, optymizm
Zastrzeżenia odpowiedzialności
Podziel się:
Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany:
zaloguj się /
zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.
ryza1937:
głośnik bezprzewodowy SENCOR 6400 - uruchomienie
Dostałem taki głośnik, mzam 87 lat i nie potrafie go uruchomić (chciałem sparować go z laptopem). Można liczyc na pomoc ? Dzidekuję. Pokaż pełną treść pytania ›