Strona głównaStyl życiaOptymizm sposobem na zdrowsze i dłuższe życie

Optymizm sposobem na zdrowsze i dłuższe życie

„Pesymizm daje słabość, optymizm - moc", pisał słynny amerykański filozof William James. Ta moc na pewno ma wiele wymiarów, jednym z nich jest dłuższe i zdrowsze życie.
Optymizm sposobem na zdrowsze i dłuższe życie Jak wynika z amerykańskich analiz, optymizm w istocie może pomóc żyć długo i zdrowo. Badanie przeprowadzone z udziałem 100 tysięcy kobiet i przedstawione na spotkaniu American Psycosomatic Society, ujawniło silny związek pomiędzy pozytywnym nastawieniem do świata i posiadaniem celów a mniejszym ryzykiem zachorowania na raka, choroby serca czy przedwczesnej śmierci.

Uczeni z Uniwersytetu Pittsburskiego w Pensylwanii zaprosili do badań osobowości i stanu zdrowia dużą liczbę ludzi. Po ośmiu latach monitorowania uczestników okazało się, że odsetek zgonów był o 23 procent wyższy wśród osób odznaczających się najwyższym pesymizmem w porównaniu do osób pozytywnie nastawionych do świata.

Te rezultaty są wsparte wcześniejszymi wynikami. Przykładowo, holenderscy uczeni zauważyli, że mężczyźni i kobiety o optymistycznym nastawieniu rzadziej umierają z powodu chorób układu krążenia niż osoby wykazujące pesymizm. Porównując dwie grupy o odmiennych osobowościach odkryli, że ryzyko zawału serca i udaru występuje aż o 77 procent rzadziej u optymistów i to niezależnie od wieku, masy ciała, palenia papierosów, czy obecności chorób przewlekłych.

Skąd taka korelacją? Eksperci sądzą, że optymizm pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne, co nie dziwi o tyle, że np. stres oddziałuje na nie negatywnie.

Wśród hipotez wysuwanych przez uczonych dla wyjaśnienia tego związku jedna głosi, że optymiści fizycznie lepiej reagują na zmęczenie psychiczne. Zgodnie z inną hipotezą natomiast ludzie pozytywnie nastawieni rzetelniej wypełniają zalecenia lekarzy i chętniej prowadzą zdrowy styl życia.
Przykładowo, z badań wynika, że panie cechujące się optymizmem były bardziej aktywne i przeciętnie miały niższy wskaźnik masy ciała niż ich rówieśniczki wykazujące „czarnowidztwo".

Wielokrotnie też wykazano, że doznawanie wielu negatywnych uczuć (takich jak: złość, agresja, lęk, smutek i frustracja) przez dłuższy czas może mieć szkodliwy wpływ na organizm prowadząc do chronicznego stresu.

Najwyraźniej rację miała Pollyanna (bohaterka powieści autorstwa Eleanor H. Porter) bawiąc się w „zabawę w radość", czyli szukanie w każdej sytuacji lub osobie pozytywnych cech...

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy
Blog