Zostań muzykiem-amatorem, to daje wiele korzyści intelektualnych i fizycznych. Takie umiejętnosci mają wpływ na szybsze rekacje na bodźce zmysłowe.
![Prosty sposób na uniknięcie upadków - nauka gry na instrumencie muzycznym [Fot. Chekunov Alexandr - Fotolia.com] Prosty sposób na uniknięcie upadków - nauka gry na instrumencie muzycznym [Fot. Chekunov Alexandr - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Prosty-sposob-na-unikniecie-upadkow-8211-nauka-gry-na-instrumencie-muzycznym_img5af3217e3898f.jpg)
Dotychczasowe testy dowiodły, że umiejętność gry na jakimś instrumencie oznacza zachowanie odpowiedniej aktywności obszarów mózgu, które odpowiadają za różne
możliwości poznawcze. Przykładowo, osoby grające na gitarze czy pianinie, mają lepszą
pamięć i szybciej przetwarzają nowe informacje. Teraz okazuje się, że takie umiejętnosci mają również wpływ na szybsze rekacje na bodźce zmysłowe.
Granie na
instrumencie muzycznym przyspiesza czas reakcji na bodźce zmysłowe, mówią uczeni z University of Montreal. Jak wyjaśniają uczeni, gdy ludzie się starzeją, ich czas reakcji zwalnia, nauka gry na instrumencie zaś może poprawić refleks, więc wydaje się, że jest bardzo przydatna w starszym wieku.
W badaniach wzięło udział 19 osób, które nie potrafiły grać na żadnym instrumencie, a także 16 muzyków uczących się gry od co najmniej siedmiu lat. Zbadano czas reakcji na różne bodźce - słyszenie muzyki, dostrzeżenie wibracji pudełka stojącego na biurku w pobliżu lub aktywacja obu tych bodźców jednocześnie.
Muzycy odznaczali się krótszym czasem reakcji niż inni. Ich refleks wobec wszystkich trzech bodźców był znacznie szybszy. Według autorów, to odkrycie może pomóc w zapobieganiu niektórym zaburzeniom związanym ze starzeniem się, pokazując strategie działania prewencyjnego. Przykładowo, nauka gry na instrumencie może pozwolić na szybszą reakcję w postaci zachwiania równowagi i uratowanie się przed
upadkiem. Jest to o tyle istotne, że upadki u seniorów należą do najczęstszych przyczyn
złamań, hospitalizacji i utraty niezależności.
O badaniach można przeczytać w magazynie Brain.
Na podstawie:
Musicians react faster and are better multisensory integrators