Dlaczego niektórzy mężczyźni opowiadają seksistowskie i antygejowskie dowcipy lub uważają je za śmieszne, a inni nie? Zdaniem Emmy O'Connor z Uniwersytetu Zachodniej Karoliny, takie pogardliwe żarty są sposobem dla pewnych mężczyzn na potwierdzenie ich zachwianego poczucia siebie, szczególnie gdy uważają, że ich męskość jest zagrożona.
Pogardliwy humor często służy wzmacnianiu własnej tożsamości społecznej - pozwala pozytywnie odróżnić własną grupę od innej,
dyskredytowanej. Aby zrozumieć, jak to działa w kontekście seksistowskich i antygejowskich żartów, badacze przeprowadzili eksperymenty z udziałem kilkuset heteroseksualnych mężczyzn. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze online zaprojektowane tak, by sprawdzić postawy społeczne i osobowości uczestników, a także ocenić poziom uprzedzeń i antagonizmów wobec gejów i kobiet.
Przeanalizowano wybierane przez uczestników rodzaje
humoru i zbadano, na ile według mężczyzn podejście do humoru pomoże innym wyrobić sobie na ich temat zdanie.
Odkrycia sugerują, że seksistowskie i antygejowskie żarty wywołują autoafirmację u mężczyzn, którzy cechują się niepewnością co do swojej męskości. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy czują, że ich męskość, określana przez standardy dotyczące ich płci, jest kwestionowana lub zagrożona.
Mężczyźni o większej niepewności co do swojej dostatecznej męskości wyrażali rozbawienie seksistowskim i antygejowskim humorem. Uważają bowiem, że zapewnia to męskie wrażenie na ich temat. Wydaje się, że okazując rozbawienie takimi antykobiecymi i homofobicznymi żartami, panowie mogą zdystansować się od cech, z którymi nie chcą być kojarzeni - wyjaśnia O'Connor.
- Miejsca pracy, w których kobiety zajmują kierownicze stanowiska, mogą z natury wywoływać niepewność związaną z męskością u mężczyzn, a tym samym i seksistowskie żarty - mówi O'Connor. Jak dodaje, dowcipy tego rodzaju i
dokuczanie są najczęstszymi formami molestowania seksualnego, z jakimi kobiety spotykają się w pracy.
- Biorąc pod uwagę ochronę społeczną, jaką zapewnia humor jako środek dyskredytowania kogoś, możliwe, że mężczyźni wykorzystują seksistowski humor w pracy jako „bezpieczny" sposób na potwierdzenie swojej zagrożonej męskości - wyjaśnia O'Connor.
Na podstawie: Sexist and anti-gay jokes: it's all about men feeling threatened