Sen jest potrzebny, by organizm mógł odpocząć i nabrać sił do kolejnych zadań. Uczeni przekonują też, że dzięki odpoczynkowi jesteśmy w stanie lepiej zapamiętywać przyswojone informacje. To jednak nie wszystko - sen jednocześnie „czyści" mózg i nie chodzi tu jedynie o toksyny, ale o nadmiar wiadomości, który „zaśmieca" ten organ.
![Sen jest potrzebny po to, by zapamiętywać i zapominać... [© Sergey Nivens - Fotolia.com] Sen jest potrzebny po to, by zapamiętywać i zapominać... [© Sergey Nivens - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Sen-jest-potrzebny-po-to-by-zapamietywac-i-zapominac_img589a46ee5b167.jpg)
Badacze z University of Wisconsin-Madison zidentyfikowane kolejną funkcję
snu - pomaga oczyścić umysł z niepotrzebnych informacji. Naukowcy zaobserwowali, że w ciągu dnia synapsy (tj. połączenia między neuronami) rozszerzają sę, by przyjmować to, co z zewnątrz, natomiast podczas snu kurczą się o prawie 20 proc. Taki mechanizm powoduje reorganizację informacji zdobytych w trakcie dnia, wyrzucenie zbędnych wiadomości i stworzenie przestrzeni dla gromadzenia nowych danych w kolejnym dniu.
W ramach testów przez cztery lata za pomocą mikroskopu elektronicznego 3D monitorowano, co się dzieje wewnątrz mózgu grupy myszy. W szczególności badano 6,920 synaps w korze czuciowej i ruchowej mózgu zwierząt. Okazało się, że po kilku godzinach snu wymiary 80 proc. połączeń neuronalnych zmniejszyły się o około 18 proc. Zmiany te nastąpiły w obydwu obszarach kory mózgowej. Pozostałe 20 proc. synaps, nieco większych, pozostało stabilnych - być może odpowiadają one za trwalsze
wspomnienia.
Wydaje się, że to samo zjawisko ma miejsce także w mózgu człowieka. Sen jest więc niezbędny, by móc zapamiętywać kolejne zdarzenia i na nie odpowiednio reagować. To tłumaczyłoby też dlaczego niedobory snu skutkują
problemami poznawczymi, w tym właśnie kłopotami z
pamięcią. Przeciążony mózg, który nie ma okazji dobrze odpocząć, nie jest w stanie przyswajać kolejnych danych.
Badania przedstawiono w magazynie Science.