Odkryto, że stres zmienia sposób, w jaki nasz mózg koduje i odzyskuje negatywne wspomnienia. Opracowano też obiecujący nowy sposób na przywrócenie właściwej specyfiki pamięci u osób z zespołem stresu pourazowego (PTSD).
Jeśli pomylisz się podczas prezentacji, możesz czuć się zestresowany/a następnym razem, gdy będziesz musiał/a przedstawić prezentację po raz kolejny, ponieważ twój mózg kojarzy to zadanie z negatywnym doświadczeniem. Ten rodzaj stresu jest związany z jednym wspomnieniem. Jednak stres spowodowany traumatycznymi wydarzeniami, takimi jak przemoc lub uogólnione zaburzenie lękowe, może rozprzestrzeniać się daleko poza pierwotne wydarzenie, co jest określone jako wywołana stresem awersyjna generalizacja pamięci.
Zidentyfikowano procesy biologiczne stojące za wywołaną stresem awersyjną generalizacją pamięci i wskazano, co może pomóc przywrócić odpowiednią specyficzność pamięci u osób z
PTSD.
- Odrobina stresu jest dobra - sprawia, że wstajesz rano, gdy dzwoni budzik - ale nadmiar stresu może być wyniszczający - mówi dr Sheena Josselyn, współautorka badań. - Wiemy, że osoby z PTSD wykazują reakcje strachu na bezpieczne sytuacje lub środowiska i znaleźliśmy sposób na ograniczenie tej reakcji do konkretnych sytuacji oraz osłabienie szkodliwych skutków PTSD - dodaje.
Generalizacja wspomnień wywołana stresem
Uczestnicy doświadczali ostrego, ale bezpiecznego poziomu
stresu przed zdarzeniem awersyjnym, aby stworzyć niespecyficzne wspomnienie strachu, które mogłoby zostać wywołane przez niezwiązane bezpieczne sytuacje, podobnie jak to się dzieje w przypadku PTSD. Następnie zbadano u uczestników engramy pamięciowe, które są fizycznymi reprezentacjami pamięci w mózgu. Zazwyczaj engramy składają się z niewielkiej liczby neuronów, ale te wywołane stresem obejmowały znacznie więcej neuronów i generowały uogólnione
wspomnienia strachu, które były „odzyskiwane" nawet w bezpiecznych sytuacjach.
Jak odkryto, stres spowodował wzrost uwalniania endokannabinoidów (endogennych kannabinoidów), co zakłóciło funkcję interneuronów, których rolą jest ograniczenie rozmiaru engramu.
- Kiedy stres wywołuje uwolnienie zbyt wielu endokannabinoidów, powstają bardziej uogólnione awersyjne wspomnienia strachu - wyjaśnia dr Josselyn. - Blokując te receptory endokannabinoidowe tylko na tych konkretnych interneuronach, moglibyśmy zasadniczo zapobiec jednemu z najbardziej wyniszczających objawów PTSD - dodaje.
Na podstawie: How stress is fundamentally changing our memories