Odkryto związek między preferencjami muzycznymi ludzi i ich wartościami etycznymi, pokazując głęboki wpływ, jaki muzyka może mieć na nasz kompas moralny.
Wykorzystano techniki uczenia maszynowego do analizy tekstów i cech dźwiękowych ulubionych piosenek poszczególnych osób. Ujawniło to złożoną zależność między
muzyką i moralnością.
Preferencje muzyczne mogą służyć jako informacja o
wartościach moralnych danej osoby - mówi dr Charalampos Saitis, współautor badań.
Ponad 1400 uczestników wypełniło kwestionariusze psychometryczne oceniające ich wartości moralne, a informacje o ich ulubionych artystach zebrano za pośrednictwem polubień na Facebooku.
Następnie wyodrębniono cechy akustyczne i liryczne pięciu najpopularniejszych piosenek preferowanych przez każdego uczestnika. Korzystając z algorytmów uczenia maszynowego, przeanalizowano wyodrębnione cechy, aby przewidzieć wartości moralne uczestników.
W szczególności elementy muzyczne, takie jak wysokość i barwa, okazały się kluczowymi predyktorami wyznawania takich wartości, jak troska o innych i
uczciwość, zaś uczucia i emocje wyrażane w tekstach skuteczniej przewidywały cechy typu
lojalność, czy autorytet.
- Nasze odkrycia pokazują, że muzyka to nie tylko źródło rozrywki i przyjemności estetycznej; to także potężne medium, które odzwierciedla i kształtuje naszą wrażliwość moralną - zauważa Vjosa Preniqi, współautorka badań.
- Znając to powiązanie, możemy otworzyć nowe możliwości działań opartych na muzyce, które wspierają pozytywny rozwój moralny - dodaje.
Na podstawie: A new study unveils the link between musical preferences and our inner moral compass