"Święto Zmarłych" - ta fraza przewija się w wypowiedziach dziennikarzy, w potocznych rozmowach a nawet... w reklamach zniczy. Tymczasem takiego święta nie ma w kalendarzu. Nie obchodzimy go ani 1 ani 2 listopada.
![Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? [fot. Święci, XV wieczny obraz Fra Angelico, PD] Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? [fot. Święci, XV wieczny obraz Fra Angelico, PD]](http://www.senior.pl/Wszystkich-Swietych-czy-Swieto-Zmarlych_img527180824965c.jpg)
1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten ma na celu przypominać chrześcijanom o tym, że święci to nie tylko ci oficjalnie wyniesieni na ołtarze, ale po prostu wszyscy zbawieni. Uroczystość ta - obchodzona przede wszystkim w Kościele Rzymskokatolickim ma swój początek w różnych formach oddawania czci męczennikom za
wiarę - przede wszystkim tych, którym nie były poświęcone specjalne dni w roku. Z czasem znaczenie święta rozszerzyło się na wszystkich świętych - nie tylko męczenników, zaś datę obchodów przeniesiono z wiosny na 1 listopada.
Religijny charakter święta to z jednej strony cześć oddawana wszystkim świętym - znanym i nieznanym, z drugiej zaś - wskazanie że każdy wierzący jest powołany do świętości. W liturgii katolickiej ten dzień jest obchodzony jako święto radosne, o czym świadczy biały kolor szat liturgicznych - taki sam kolor jest używany na przykład w okresie Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.
W Polsce tradycyjnie centralnym punktem obchodów dnia Wszystkich Świętych jest wizyta na cmentarzu,
odwiedzanie grobów swoich bliskich. Wiele osób pokonuje znaczne odległości, by 1 listopada zapalić znicz i położyć kwiaty na grobie członków rodziny i przyjaciół. W okresie PRL-u próbowano zredukować znaczenie święta właśnie do wspominania zmarłych, stąd promowano nazwę "Święto Zmarłych", która do dziś jest często używana, jednakże pasuje raczej do kolejnego dnia listopada, w którym obchodzony jest Dzień Zaduszny.
Dzień
Wszystkich Świętych z roku na rok ma charakter bardziej świecki, odnoszący się przede wszystkim do złożenia hołdu i wyrazów pamięci tym, którzy odeszli - zarówno naszym bliskim jak i osobom znanym czy ważnym. Dlatego często wolimy używać nazwy „Święto Zmarłych" - nie ma ona bowiem religijnych konotacji.